Munkába állás után az illetékes nyugdíjbiztosító küld egy biztosítási számot (Versicherungsnummer), amire minden levelézésben hivatkozni kell, hogy azonosíthassanak.
Lehet, hogy behívnak adategyeztetésre, ha valami adat hiányzik és nem kapták meg a magyar intézettől. Minden évben küldenek tájékoztatást, hogy milyen összeg gyűlt össze a számládon, mennyi lesz a várható nyugdíjad, és annak mennyi a kalkulát vásárló értéke a becsült infláció alapján.
Sok nagy cégnek van saját céges nyugdíjbiztosítása a dolgozói részére, ezen kívül lehet kiegészítő önkéntes nyugdíjbiztosítást kötni, amit szintén támogat az állam. Ezt az úgy nevezett három pilléres rendszert ajánlják az életszínvonal megőrzésére.
A céges nyugdíjkasszáknál elhelyezett összegre nem vonnak személyi jövedelen adót. A nyugdíjkorhatár elérésekor választható egy összegű kifizetés is, ekkor viszont levonják a személyi jövedelem adót. A másik lehetőség, hogy havonta fizetnek egy állandó összeget, a nyugdíjba lépésig összegyűlt tőkéből a várható élettartam alapján számítva.
Legalább öt év szükséges német nyugdíj eléréséhez (minimum jogosultsgági időszak).
A hivatalos nyugdíjkorhatár 67 év, ezt 2012 éa 2029 között fokozatosan emelik a korábbi 65 évről. Az 1963-ban születettek számára lesz először a 67 év. 65 évesen továbbra is lesz lehetőség csökkentés nélküli nyugdíjat igényelni, ha 45 év munkaviszony megvan (ápolási és gyermeknevelési időszakokat beleértve).
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése